Aktualności‎ > ‎

Bracia Karmelici od Nauczania

opublikowane: 11 lis 2013, 10:54 przez Ela Strach   [ zaktualizowane 17 lis 2013, 09:37 przez Karmelitanki Misjonarki Terezjanki ]
Beatyfikacja– Tarragona 13 października 2013

Beatyfikacja czterech męczenników, Braci Karmelitów od Nauczania, założonych przez bł. o. Franciszka Palau y Quer OCD.


Wśród 522 beatyfikowanych 13 października 2013 r. w Tarragonie męczenników było czterech Braci Karmelitów od Nauczania, męskiej gałęzi Zgromadzenia założonego przez bł. O. Franciszka Palau OCD.

Życie Braci: Izydora, Bonawentury, Juliusza i Ludwika przerwał wybuch wojny domowej w Hiszpanii (lipiec 1936). Bracia Karmelici, ukrywali się w domu rodzinnym br. Bonawentury Toldra, lecz 25 lipca 1936 zostali wykryci i uwięzieni. Przebywali na statku zakotwiczonym w porcie w Tarragonie, który służył jako więzienie. 

Świadek zeznaje, że Bracia heroicznie znosili złe traktowanie i warunki więzienia w ładowni statku przez 4 miesiące, wykazując się niezachwianą cierpliwością. Bracia modlili się razem i wspierali złamanych na duchu. 

10 października 1936 członek Iberyjskiej Federacji Anarchistycznej z jednym milicjantem wyselekcjonowali spośród więźniów wszystkich tych którzy mieli tonsurę (znak przynależności do duchowieństwa). Jednemu z przyjaciół Braci udało się sprawić, że ich imiona nie pojawiły się na sporządzonej liście więźniów, lecz oni po przystąpieniu do spowiedzi, wspólnie podjąwszy decyzję, stawili się oznajmiając: Jesteśmy Karmelitami. Gdy ich wyprowadzano modlili się Psalmem 50, Miserere. 

Bracia wraz z innymi więźniami, zostali rozstrzelani pod murem cmentarza w Torredembarra 11 listopada 1936. Tego dnia 24 osoby - męczennicy z Tarragony, zginęli z okrzykiem na ustach: Niech Żyje Chrystus Król! 

Po zakończeniu wojny, w 1941 Karmelici Bosi przenieśli ciała swoich współbraci a z nimi również Braci Karmelitów od Nauczania i złożyli je na chórze kościoła p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Tarragonie, za wyjątkiem br. Bonawentury, który na prośbę rodziny został pochowany w grobie należącym do Braci Karmelitów, znajdującym się na cmentarzu w Tarragonie. 

W 1942 Karmelici Bosi umieścili płytę nagrobną z imionami męczenników. Zostali oni włączeni w proces beatyfikacji „Męczenników z Tarragony”. 

czytaj o beatyfikacji na ekai.pl

o braciach po hiszpańsku>>

Br. Izydor(Isidro Tarsá Giribets), ur. 03.02.1866 r. (Fontanet, Lerida), wstępuje do Zgromadzenia w lutym 1886, w 1888 zastaje posłany do Vendrell, w 1894 podejmuje się prowadzenia szkoły w Vendrell, dodatkowo organizuje naukę wieczorową dla dorosłych, pracujących. W 1894 otrzymawszy specjalne pozwolenie składa Profesję Uroczystą we wcześniejszym terminie. W 1895 zostaje przeniesiony do Tarragony, jest tam przeorem domu generalnego i dyrektorem szkoły. Wybuch wojny domowej przerwał hojnie oddane na służbę braci życie siedemdziesięcioletniego już br. Izydora. 

Br. Bonawentura (Buenaventura Toldrá Rodón) ur. 31.03.1896 w Pla de Santa Maria (Tarragona). Wstępuje do Braci w lipcu 1915. Wcześniej uczęszczał do Seminarium Duchownego w Tarragonie. Pierwsze śluby składa w Tarragonie 1 stycznia 1917 i po roku zostaje posłany do Vendrell, gdzie ok. trzech lat naucza w szkole, po czym wraca do pracy w szkole w Tarragonie. Posiada wysokie wykształcenie i w odróżnieniu od innych braci jest określany mianem profesora. 

Br. Juliusz (Julio Alameda Camarero) ur. 28.05.1911 w Castroceniza (Burgos), wstępuje do Braci Karmelitów w Tarragonie w 1926. W lipcu 1936 r. razem ze swymi braćmi ukrywa się, jest więziony, mężnie przyznaje się do bycia zakonnikiem i ginie śmiercią męczeńską. 

Br. Ludwik (Luis Domingo Oliva) ur. 11.01.1892 w Reus (Tarragona), do Zgromadzenia Braci wstępuje w 1906. W wieku 18 lat jest już nazywany profesorem pomocniczym. W 1910 prawdopodobnie składa pierwsze śluby. Przez cały czas należy do wspólnoty Szkoły w Tarragonie chociaż możliwe, że przez jakiś okres czasu przebywa także w Szkole w Vendrell. Ginie śmiercią męczeńską w wieku 44 lat.


z jednej rodziny karmelu palautiańskiego...


19 października 2013 r. szczątki bł. br. Bonawentury zostały uroczyście złożone w kaplicy bł. O. Franciszka Palau OCD w domu macierzystym Karmelitanek Misjonarek Terezjanek w Tarragonie. 
Comments